NEDEN YEDİM BEN ŞİMDİ BU PASTAYI, GİTTİ DİYET!

NEDEN YEDİM BEN ŞİMDİ BU PASTAYI, GİTTİ DİYET!

NEDEN YEDİM BEN ŞİMDİ BU PASTAYI, GİTTİ DİYET!

Ve işte sonunda o yanlarından taşanlardan kurtulmaya karar verdin ve bu kararı artık uyguluyorsun. Birinci gün şahane geçti, hiç kaçamak yapmadın tam istediğin gibi, ikinci gün de gayet her şey yolunda hatta biraz da yürüyüş yaptın, üç gün, dört gün, beş gün, altı gün derken tam da istediğin gibi beslenerek devam ediyorsun. Ama bir gün iş arkadaşının doğum günü ve sen vicdan azabıyla kocaman bir dilim pastayı yedin, arkadaşlarla çıktığın bir akşam biraları devirirken elma dilim kızarmış patatesleri de götürdün, annen şahane bir mantı yapmış ve sen bol sosla koca bir tabak yedin. Dur karalar bağlama hemen. Çoğu kişi “off zaten elden gitti diyet, yapamıyorum, iradesizim” diye önceki günlerin de acısını çıkartırcasına yemeye başlıyor. Ama yok, suçlama kendini, iradesizim ben yapamadım diye isyan bayraklarını hemen çekme, telafi olur o pasta, o bira, o mantı. Okumaya devam et bakalım bu telafi nasıl yapılıyor 🙂

pasta

Not: Aman telafisi varmış diye bu kaçamakların miktarları ve sıklığı abartılı boyutlara gelmesin. Özellikle kilo verme sürecine zeval gelmesin istiyorsan tartıda eksilen rakamlar mı yoksa o pasta mı seni mutlu edecek iyi düşün !

1.BOL SU İÇ

tarcinli-su

Su en kolay ve doğal metabolizma canlandırıcı, hızlandırıcı içecek. Vücudunun çalışmasının sorunsuz devam etmesini istiyorsan su tüketimini yüksek seviyelerde tutmayı ihmal etme. Özellikle kaçamakların sonrasında oluşacak ödemlerden kurtulmak için 2.5 – 3 litre su iç. Su içmeyi sevmiyorsan renklendir. Benim favorim bir parça zencefil, çubuk tarçın, limon ve taze nane ile hazırlanmış su.

2.ERTESİ GÜN  KARBONHİDRATLARI BİRAZ SINIRLA

pilav

Kaçamak sonrası özellikle basit karbonhidratlardan uzak dur. Beyaz ekmek, pilav, makarna gibi seni daha çok acıktıracak besinlerden ziyade bol lifli veya protein ağırlıklı beslenmeye dikkat et.

3.AKŞAM ÖĞÜNLERİNİ HAFİFLET

kefirli-corba

Özellikle kaçamak sonrası birkaç gün akşam yemeklerini hafif geçir. Vücudunun dengeye ihtiyacı var. Kaçamak üzerine bir de akşam öğününde fazla kaçırırsan şişkinliklerin seni terk etmez. Lor peynirli salata, tahıllı salata, kefirli çorba veya sebze yemeği senin için güzel bir seçim olacak.

4.ÖĞÜN ATLAMA

badem

Zaten kaçamak yaptım bu öğünü atlayım diye düşünme. Bir sonraki öğüne düşen kan şekerinin etkisiyle gözünün yemek yemek diye dönmesi sonucu daha çok yemen büyük bir ihtimal. Ara öğünler de buna dahil. 2 kaşık yoğurt, 1 bardak süt, 1 avuç çiğ badem seni yeme ataklarından koruyacak ve kaçamağını telafi etmene yardım edecek.

5.HAREKET ET

hareket

Kaçamak sonrası günler de yürüyüş yapmaya özen göster. Tartıda gördüğün o artan değer vücuduna yerleşmeden müdahale et.

Unutma her şeyin bir bedeli var. Gönül ister ki vücudunun iyiliği için eklenti şekerle dolu o pastayı yeme, nutellanın dibini görme, hamur işlerinden uzak dur. Ama oldu da yedin en azından dengelemeye, bu 5 maddeyi uygulamaya çalış. Kilo verme sürecinde sık sık olan kaçamaklar yolunu uzatır, motivasyonunu düşürür. Düzenli ve dengeli bir beslenme planı ile o kaçamak arzun minimum seviyeye gelecek. Gözünün önünde sürekli baklavalar, pizzalar uçuşuyorsa bil ki bi yerde yanlış yapıyorsun 🙂

About The Author

Nova Diyet

No Comments

Leave a Reply

HER GÜNE BİR KAHVALTI – GÜNE FİT BAŞLATARÇINLA FİT KAL! PEKİ HANGİ TARÇINLA?
ÜCRETSİZ RANDEVU İÇİN

HEMEN ARA

NOVA14
Ücretsiz vücut analizi ve diyetisyen görüşü için hemen ara ve randevu al!
phone icon

Ücretsiz Randevu İçin Hemen AraTelefon:

05536959301

adress icon

Adres:

Balmumcu Mahallesi, Barbaros Bulvarı, İBA blokları No:30/Daire:8

Beşiktaş / İSTANBUL

Diyetisyen

Şule Güzelsoy Armut

Şimdi teklif al, avantajlı fiyatlardan yararlan.

TEKLİF AL
Armut
WhatsApp WhatsApp ile İletişime Geç