TARÇINLA FİT KAL! PEKİ HANGİ TARÇINLA?

TARÇINLA FİT KAL! PEKİ HANGİ TARÇINLA?

TARÇINLA FİT KAL! PEKİ HANGİ TARÇINLA?

“Limonlu tarçınlı su içiyorum”, “meyvelerin üzerine mutlaka biraz tarçın serperim”, “akşam  tarçınlı sütümü içer öyle uyurum” cümlelerine sağlıklı beslenmeye çalışanlardan fazlasıyla aşinayız. Peki neden tarçın? Vücutta ne gibi bir etkisi, bize nasıl bir faydası var? Gerçekten kan şekerini dengeleyici özelliğe sahip mi? Asıl önemlisi hangi tarçın daha etkili?

Seylan  🙏 FIGHT 🙏  Kasia

tarcin

Mutfaktaki tarçınlarınıza göz atmanın vakti geldi. Şimdiye kadar bir çoğunuz için tarçın tarçındı ama bu yazı ile birlikte, sağlık umduğumuz tarçının başımıza dert açması –özellikle miniklere- olası. Baharat olarak iki tür şekilde karşımıza çıkıyor tarçın. Sri Lanka ‘ dan Seylan, Çin’den Kasia. Ve çin malı yine bir defosunu gösteriyor burada 🙂

Kumarin insanlarda hepatoksitite (karaciğer hasarı)  etkiye sahip bir madde (1)  olduğu için eskiden yaygın olarak gıda katkı maddesi olarak kullanılsa da günümüzde bu olumsuz etkisinden dolayı ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yasaklanmıştır (2).

Kumarin yetişkinlerden çok çocukları daha çok tehdit ediyor. Güvenli alım düzeyini tarçınlı kurabiyeler üzerinden açıklamaya çalışırsak çocuklar 3-4 tane yediklerinde Kumarin’in hepatoksitite etkisine maruz kalırken bu sayı yetişkinlerde 10 kurabiyeye kadar çıkabilir. O yüzden mutfaktaki tarçınlarınızın menşeini kontrol etmekte fayda var.

tarcin-2

Kumarin maddesinden dolayı tarçın tüketmekten vazgeçecek değiliz ya. Yazının devamı tarçının faydaları üzerine olacak o yüzden okumaya devam et 🙂 Kasia türü tarçınları yetişkinler gün içinde kullanımı sınırlandırarak tüketmeye devam edebilirler. Fakat gönlüm rahat olsun diyorsanız iyi bir piyasa araştırması yaparak Seylan türü tarçına ulaşabilirsiniz.

NEDEN TARÇIN TÜKETMELİSİN?

tarcin-3

Tarçının iyi etkileri saymakla bitmiyor. Araştırmalarla güçlendirilen faydalarına göz atalım;

Tarçın, iyi bir antioksidandır.Doku yenilenmesini desteklemenin yanı sıra, mikrop öldürücü, pıhtılaşmayı önleyici, ağız kokusunu azaltıcı etkileri de vardır (3).

Yapılan bir araştırmaya göre insülinin etkisini güçlendirdiği kanıtlanarak anti-diyabetik özelliği ile öne çıkmıştır (4).

Tarçın, tip-2 diyabetli hastalarda düzenli kullanımda açlık kan şekeri ve HbA1C değerlerini önemli ölçüde azaltmıştır (5).

Açlık kaynaklı aşırı yemek yeme (hiperfaji) azalmış bu sebeple obeziteye karşı iyi bir savaşçı olduğu kanıtlanmıştır (6).

(1) Quantification of flavoring constituents in cinnamon: high variation of coumarin in cassia bark from the German retail market and in authentic samples from indonesia.

(2) Assessment of Coumarin Levels in Ground Cinnamon Available in the Czech Retail Market,2012

(3) Cinnamon: a multifaceted medicinal plant.2014  

(4) Antioxidant properties in vitro and total phenolic contents in methanol extracts from medicinal plants. LWT-Food Science and Technology. 2008

(5) Effectiveness of cinnamon for lowering hemoglobin A1C in patients with type 2 diabetes: A randomized, controlled trial. J Am Board Fam Med. 2009

(6) Cinnamaldehyde supplementation prevents fasting-induced hyperphagia, lipid accumulation, and inflammation in high-fat diet-fed mice.2016

About The Author

Nova Diyet

No Comments

Leave a Reply

NEDEN YEDİM BEN ŞİMDİ BU PASTAYI, GİTTİ DİYET!HAFTAYA DÜĞÜNÜM VAR, GELİNLİĞİN FERMUARI KAPANMIYOR! DİYETİ
ÜCRETSİZ RANDEVU İÇİN

HEMEN ARA

NOVA14
Ücretsiz vücut analizi ve diyetisyen görüşü için hemen ara ve randevu al!
phone icon

Ücretsiz Randevu İçin Hemen AraTelefon:

05536959301

adress icon

Adres:

Balmumcu Mahallesi, Barbaros Bulvarı, İBA blokları No:30/Daire:8

Beşiktaş / İSTANBUL

Diyetisyen

Şule Güzelsoy Armut

Şimdi teklif al, avantajlı fiyatlardan yararlan.

TEKLİF AL
Armut
WhatsApp WhatsApp ile İletişime Geç